RPD_Science_emblema_GALA_VARIANTS

RPD Science journals

 

 

 

 

 

 

 

 

Laidieni:

 

Lietišķā Zinātne

 

Spānijas kailgliemežu monitorings

V. 1 (2012)

 

Mājaslapa

tapšanas

stadijā

 

 

Meklējam sponsorus

 

Kontaktinformācija un

informācija par projektiem:

rpd-science @ inbox. lv

 

 

 

 

Zinātniskie izdevumi

 

Raksti par dabu

Scripta Letonica

RPD Abstracts

 

 

Populārzinātniskie izdevumi

 

Lietišķā Zinātne

 

 

 

 

19.08.2016.

 

Ņemot vērā daudzos ziņojumus par problēmām, ko rada Spānijas kailgliemeži (Arion vulgaris, syn. Arion lusitanicus auctt.), šogad uzsākts šo un citu kailgliemežu monitorings, īpaši pievēršot uzmanību Latvijai svešajām sugām.

 

Ikvienam ir iespēja piedalīties ar savu devumu, ziņojot par kailgliemežiem savā dārzā, kā arī citviet. Jūsu ziņojumi noderēs, lai apzinātu Spānijas kailgliemežu izplatību Latvijā.

 

Zemāk gliemežu fotoattēli un sugu apraksti.

Šeit pieejama apsekojumu Anketa, kas aizpildāma par katru Jūsu novērojumu.

 

Ar laiku plānots papildināt informatīvo materiālu gan ar kvalitatīvākiem fotoattēliem, kā arī ar noderīgu informāciju.

 

 

Lejupielādēt kā PDF failu

 

Spānijas kailgliemezis Arion vulgaris, syn. Arion lusitanicus auctt.

Lieli gliemeži, ķermeņa garums var sasniegt 10–15 cm, krāsojums: no oranža (kā apelsīnu miza) līdz ogļu melnam. Visbiežāk ir sa­sto­pami netīri brūnganoranži īpatņi. Pēda vienkrāsaina, gļotas bezkrāsainas vai dzeltenīgi oranžas. Augusta vidū tie sasniedz, dzimumbriedumu, kad sākas pāro­šanās laiks, kas ilgst apmēram mēnesi. Gliemeži cenšas sapāroties ar pēc iespējas lielāku skaitu partneru. Pēc tam sākas olu dēšanas laiks, kas ilgst, līdz dzīvnieks iet bojā. Vienā dējumā var būt ap 120 olām, kuru apaugļošanā ir izmantoti gan paša (ir arī pašapaugļošanās), gan pārējo partneru spermatozoīdi. Ziemo mazuļu stadijā. Dzīves ilgums: aptuveni viens gads. Traucējuma gadījumā (ja tos aiztiek) parasti tikai saraujas. Dabiskais izplatības apgabals — Ibērijas pussala, citās vietās (arī Latvijā) suga ir ievesta.

divi_spahnijas  IMG_1805  IMG_1788  A_lusitanicus

Citas liela izmēra kailgliemežu sugas

Milzu kailgliemezis
Limax maximus

Tumšais kailgliemezis
Limax cinereoniger

Palsais kailgliemezis
Limacus flavus

Zaļganais kailgliemezis
Limacus maculatus

Līdz 20 cm garumā (izstiepies); uz ķermeņa un mantijas melni plankumi; pēda vienkrāsaina; gļotas bezkrāsainas.

Līdz 20 cm garumā; ķermenis tumšs vai melns, ja ķermenis gaišāks, — uz tā melni plankumi, bet mantija ir vienkrāsaina bez plankumiem; pēdas malas tumšas, un vidū gaiša josla; gļotas bezkrāsainas.

7–10 cm gari; ķermenis dzeltenzaļgans, plankumains. Pēda vienkrāsaina; gļotas dzeltenas.

7–10 cm gari; ķermenis zaļgandzeltens, plankumains. Pēda vienkrāsaina; gļotas dzeltenas.

L_maximus_ANK

P1010019

L_flavus_IANK

L_maculatus_ANK

Sarkanais kailgliemezis
Arion rufus

Melnais kailgliemezis
Arion ater

Vidēja un maza izmēra kailgliemežu
sugas Latvijā

Līdz 15 cm garumā; krāsojums kā Spānijas kailgliemezim; gļotas parasti dzeltenīgi oranžas, bet var būt arī bezkrāsainas. Traucējuma gadījumā ne tikai saraujas, bet arī minūtes desmit mēdz kustināt savu ķermeni no labas puses uz kreiso(!).

Līdz 15 cm garumā; krāsojums kā Spānijas kailgliemezim; gļotas parasti bezkrāsainas, bet var būt arī dzeltenīgi oranžas. Traucējuma gadījumā ne tikai saraujas, bet arī minūtes desmit mēdz kustināt savu ķermeni no labas puses uz kreiso(!).

Latvijā savvaļā vēl sastopamas vairākas kailgliemežu (ģints Arion) un mīkst­gliemežu (ģints Deroceras) sugas. Dārzos bieži raibais mīkstgliemezis (Dero­ceras reticulatum). Vairumu šo sugu visprecīzāk var noteikt vienīgi speciālisti, taču Latvijas apstākļos ar lielu ticamību arī pēc vizuālajām pazīmēm, var noteikt gan raibo mīkstgliemezi un rūsas kailgliemezi (Arion fuscus, vecākā literatūrā ar Rietumeiropā sastopamās sugas Arion subfuscus nosaukumu).

Melngalvas mīkstgliemezis Krynickillus melanocephalus

Apmēram 4-5 cm gari, sudrabaini pelēki ar melnu galvu un taustekļiem (pieau­gušo dzīvnieku krāsojums); ar šādu krāsojumu dzīvnieki parādās jūlija beigās vai augusta sākumā, kad tuvojas to dzimumbriedums. Pēda vienkrāsaina; gļotas ir bezkrāsainas. Ziemo mazuļu stadijā. Dzīves ilgums aptuveni gads. Dabiskais areāls — Kaukāza reģions. Invazīvs; pēdējo 20 gadu laikā izplatījies praktiski visā Latvijas teritorijā un, visur, kur nokļuvis — masveidā.

melanocephalus_ANK Untitled

melngalvas mīkstgliemezis           raibais mīkstgliemezis

Sarkanais_kailgliemezis

A_ater

Ievākšana

Kailgliemežus ievāc vai nu vakarā pēc krēslas iestāšanās, kad ir sācies kailglie­mežiem aktivitātes periods, vai pa dienu, tos meklējot zem dažādiem priekš­metiem (kas atrodas uz zemes) — akmeņi, kritalas, dēļi utt. Lietainā laikā atse­višķi īpatņi (bet īpaši bieži Spānijas kailgliemeži) mēdz būt aktīvi pa dienu un var tikt atrasti bez to slēptuvju pārmeklēšanas. Sugu noteikšanai jāievāc tikai pieau­gušie īpatņi.

Iepakošana un uzturēšana

Kailgliemežus vislabāk ievietot kādā kastītē (piemēram, salātu trauciņā), kurā ir ievietota samitrināta papīra salvete vai tualetes papīrs (papīram ir jābūt tikai mitram, bet nedrīkst no tā tecēt ārā brīvs ūdens). Gadījumā, ja nav iespējams nogādāt speciālistam dzīvniekus tuvāko pāris dienu laikā no ievākšanas brīža, tad salveti ieklāj tā, lai daļa kastītes dibena paliek nenosegta. Nenosegtajā daļā ieber šķipsnu auzu pārslu (tā tās lēnāk samirkst un ilgāk saglabājas, nesākot pelēt), kā arī ievieto kādu burkāna šķēli un salāta lapas gabaliņu. Uz kastītes uzraksta atradnes informāciju. Kailgliemežiem ļoti bīstama ir pārkaršana, lai no tās izvairītos, kastīti ar dzīvniekiem ievieto ledusskapī. Barību un mitro salveti kastītē maina 2× nedēļā (galvenais, lai barība nesāk pelēt un lai dzīvnieki vispār bez barības nav ilgāk par dienām divām). Dažāda izmēra un atšķirīgu sugu gliemeži ir jāievieto atsevišķos traukos.

Atradņu informācija

Ievācot gliemežu materiālu tālākai nogādāšanai speciālistiem sugu noteikšanai, noteikti jāpieraksta adrese, kur gliemeži ievākti (ja iespējams arī koordinātas), ievākšanas datums, biotops (dārzs, ceļmala, tīrums utt.), paraugu ievācēja(-u) vārds un uzvārds, kontaktinformācija, ja ir vēlme saņemt atbildi par atrastajām sugām.

 

 

 

Atjaunots: 04.09.2017.

 

 

© "RPD Science" 2011–2017

Address: Kooperācijas iela 1A,

Dobele, Dobeles nov., LV-3701, LATVIA

RPD_Science_emblema_GALA_VARIANTS

 

 

 

Meklējam sponsorus zinātniskās informācijas publiskošanai un popularizēšanai !!!

Kontaktinformācija un informācija par projektiem: rpd-science @ inbox. lv